• İzmir Fuarı 1940'lar
  • Kompozit Fiberglass 1950
  • Kompozit Fiberglass 1960
  • Kompozit Fiberglass 1970
  • CTP oluklu çatı
  • CTP şeffaf çatı
  • CTP ameliyathane
  • CTP hangar kapısı
İzmir Fuarı 19491 Fiberglas oto 19502 Fiberglas karavan 19603 CTP Fiberglas kompozit tekne4 CTP opak oluklu çatı levhası5 Fibroser şeffaf çatı6 Decopan Hijyen7 Asiana Airlines Incheon Hangar Fibrosan Panolux8

Tarihçe

Haydar Yücel Ticarethanesi Fevzipaşa İzmir 1949
1949’dan 60’lara...

Dünyanın yeni bir yaşama başladığı ve birçok gelişmenin ilk adımlarının atıldığı 1949 yılı fiberglas olarak tanınmaya başlayan CTP kompozitlerin de artık otomotiv ve tekne üretiminde kullanılmaya başladığı dönemdir.

Yücel Grubu’nun kurucusu Haydar Yücel 1949’ta böyle bir dönemde ticari faaliyetlerine başladı.

Haydar Yücel Ticarethanesi bir taraftan CTP ile ilgisini sürdürürken, diğer taraftan 50’ler ve 60’larda yapı sektörüne çatı malzemeleri, boya ve yardımcı makine ekipman pazarlaması yaptı.

Haydar Yücel Ticarethanesi İnşaat malzemesi
70’ler ve CTP

1970’te Yücel Grubu Ticaret Grup Başkanı Erdem Yücel ve Teknik Grup Başkanı Erdal Yücel’in çalışma hayatına başlamasıyla Haydar Yücel ve Oğulları adını alan firma uzun zamandır ilgilendiği CTP sektörüne yönelme kararı aldı.

1971 yılından itibaren ana faaliyet konusunu CTP sektörüne kaydıran firma pazarlama faaliyetlerini Türkiye geneline yaydı.

Yücel Grubu CTP levha üretimi
80’ler... Üretime geçiş

Grubun oluşumu ve bugünkü yapısına ulaşmasını sağlayan adımlar 1983 yılında atıldı. O yıla kadar CTP sektöründe iç ve dış piyasaya çatı malzemeleri, hammadde ve ekipman pazarlama ağını güçlendiren firma farklı şirketler kurarak gruplaşma ve üretime geçme kararı aldı.

1983’ten itibaren pazarlama alanındaki gücünü Yücel Pazarlama ve Ticaret Ltd. Şti çatısında sürdüren Yücel Grubu, aynı yıl kurduğu Fibrosan CTP Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile üretime geçti.

4 yıl Fibrosan A.Ş. bünyesinde yürütülen CTP silo ve tank üretimi 1987 yılında ayrıldı ve Fiberplast Plastik Ürünler Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. kuruldu.

Fibrosan GmbH
90’lar biterken Avrupa’da ilk şirket

On yıllık sürede yarattığı inovasyonlarla Türk CTP sektöründe yer eden grup, dünyanın en titiz kalite kurumlarınca onaylanan ürünlerini Almanya’da kendi şirketi ile pazarlama kararı aldı ve 1999’da Fibrosan GmbH kuruldu.

Fibrosan GmbH
2000’ler, İngiltere ve Atlantik ötesi

Yenilikçiliği ve kalite yönetimiyle kendi üretim sistemini geliştirerek yurt dışına danışmanlık vermeye başlayan grup, CTP sektöründe dünya devlerinin bulunduğu Amerika kıtasında yoğun ilgi ile karşılaştı.

Uzmanların dünya standardının üzerinde bulduğu ürünleriyle İngiltere’de de aranan marka haline gelen Fibrosan, 2007 yılında Fibrosan UK Ltd. ile İngiltere’ye hizmet vermeye başladı.

Fibrosan Panolux Asiana Airlines Incheon Hangar
2010 ve sonrası, dünya projeleri

2010 sonrasında grup şirketleri Fibrosan ve Fiberplast dev projeler için tercih edilen marka sahipleri arasına girdiler.

Fiberplast Türkiye ve Avrupa’nın güçlü projelerine imza atarken Fibrosan’ın sahip olduğu markaları taşıyan ürünlerle dünya basınında yer alan ödüllü seçkin projeler yaratıldı.

Amerika’nın önde gelen üreticileri tarafından tercih edilen Fibrosan ürünleri için bütün kıtaya daha rahat destek vermek üzere Fibrosan Incorporated kuruldu.